Dachy płaskie to rozwiązanie, które pojawia się obecnie najczęściej na budynkach przemysłowych, choć nie tylko. Można je znaleźć również w innych miejscach, co jest uzależnione od preferencji i możliwości właściciela budynku.

Dach płaski na budynkach przemysłowych

Od samego początku, dachy płaskie najczęściej stosowano na budynkach przemysłowych. Dzięki nim możliwe było oszczędzenie nieużytkowej przestrzeni, która często pojawia się przy dachach skośnych. Budynek z dachem płaskim łatwiej też ogrzać czy też lepiej zagospodarować. Co ciekawe, na dachu płaskim można zamontować dodatkowe świetliki, dzięki którym do hali przemysłowej wpada więcej dziennego światła, co poprawia ogólny komfort pracy. Budynek też wolniej oddaje ciepło, a latem łatwiej go ochłodzić, dzięki czemu redukuje się wydatki na ogrzewanie i klimatyzację. Autem jest też wolna przestrzeń na dachu. właściciel budynku aranżuje ją jako dach zielony, na którym pracownicy mogą spędzać przerwy lub wykorzystuje jako parking dla pracowników.

Dach płaski w bloku

Coraz częściej dachy płaskie stosuje się również w blokach. Nie chodzi tutaj o zastosowane wygodniejszego rozwiązania, które zapewnia mniej pustej i niewykorzystanej przestrzeni czy też łatwiejszą hydroizolację i termoizolację dachu. To także możliwość wykorzystania dachu płaskiego jako zielonej przestrzeni dla mieszkańców. Tutaj można organizować miejsce spotkań czy bezpieczne miejsce wypoczynku dla lokalnej społeczności, przy izolacji od obcych osób. Dodatkowo, dach płaski może stanowić taras lub balkon dla osoby, która jest właścicielem mieszkania na ostatnim piętrze. To znacznie zwiększa poziom atrakcyjności danego lokalu. Dzięki temu, właściciel ma dostęp do prywatnego miejsca, które może w dowolny sposób projektować i zapewnić sobie wyjątkowy komfort. Prywatność obecnie jest w cenie, a dach płaski z pewnością takie poczucie zapewnia.

Dach płaski dla domu jednorodzinnego

Okazuje się, że dachy płaskie sprawdzają się też doskonale w budynkach jednorodzinnych. Tutaj również najważniejszą zaletą jest ochrona przed silnym wiatrem czy też możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na dachu płaskim. Coraz chętniej tworzy się na dachach ogrody czy miejsca, w których można spędzać czas, w bardziej prywatnych warunkach.

Decydując się na dach płaski zyskuje się komfort i bezpieczeństwo, które jest ważne, dla każdego typu budynku. Dlatego też, niezależnie od tego, jaki budynek się buduje, warto rozważyć czy dach płaski nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Author

Write A Comment