Hydroizolacja to najczęściej stosowane rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo dachu. chroni przed wilgocią i sprawia, że w innych warstwach nie rozwija się pleśń, a konstrukcja dachu jest trwała. Jednak, aby było to możliwe, musi być wykonana dobrze. Tu nie ma miejsca na błędy.

Źle dobrana hydroizolacja do typu dachu

Błędem, który jest popełniany przez właścicieli domu jest zmiana koncepcji co do użytkowania dachu płaskiego. Budowa dachu jest uzależniona bowiem od tego, czy dach będzie wykorzystany, jako „zielony dach” czy też nie będzie użytkowany. Z czasem okazuje się, że właściciel zdecydował się na samodzielne wykonanie dachu zielonego, podczas gdy jego konstrukcja nie była do tego przygotowana. W efekcie tego, warstwa hydroizolacyjna może nie być w stanie akumulować takiej ilości wody, co powoduje jej uszkodzenie.

Nieodpowiedni dobór materiału

Podstawowym błędem przy wykonywaniu hydroizolacji jest niewłaściwy dobór materiału. Często, kierując się oszczędnościami, wybiera się tańsze rozwiązania. Ich jakość bywa bardzo zróżnicowana, co najczęściej przekłada się na nietrwałość lub nieszczelność warstwy hydroizolacyjnej. Tańszy materiał bywa tez mniej skuteczny w swoim działaniu, co w połączeniu z niewłaściwym odwodnieniem dachu lub brakiem nachylenia, przyczyni się do powstawania nacieków czy do przedostawania się wilgoci do pozostałych warstw. W efekcie tego, tańszy dach może szybciej wymagać naprawy, a powstałe szkody mogą generować więcej wydatków niż wybór wysokiej jakości materiałów w pierwszej fazie budowy dachu i hydroizolacji.

Płaski dach nie może być płaski

Mówiąc o dachu płaskim najczęściej nie bierze się pod uwagę tego, że nie jest on całkowicie płaski. Jeśli chodzi o dachy płaskie, to niezbędne jest wykonanie odpowiedniego kąta nachylenia. Jest on potrzebny do tego, by na dachu nie stała woda opadowa lub nadmiar śniegu. Jeśli tego się nie zachowa, wówczas może się okazać że dach będzie przeciekał, a w kolejnych warstwach pojawi się wilgoć. W takiej sytuacji, nawet najlepiej przygotowana warstwa hydroizolacyjna może się nie sprawdzić lub może być narażona na poważniejsze uszkodzenia. Dlatego też warto zweryfikować czy dach powstaje przy odpowiednim nachyleniu oraz czy uwzględniono dobry system odprowadzania wody. W ten sposób można uniknąć ewentualnych problemów ze stojącą wodą. Przed popełnianiem błędów chroni zatrudnienie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu dachów płaskich. Jednak każdemu zdarzą się pomyłki. Dlatego też warto samemu wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie dachu, aby uniknąć problemów czy kosztownych napraw w przyszłości.

Author

Write A Comment